Wicca Phase Springs Eternal: Mam prawie 30 lat, nie sądzę, żebym przestał słuchać nowej muzyki

Po wydaniu „Corinthiax”, Wicca Phase Springs Eternal zdecydował się przyjechać do Europy z tygodniową trasą. Odwiedził pięć miast, a Warszawa była ostatnim miejscem na jego liście. Koncert odbył się w Chmury i był to pierwszy koncert, który Wicca Phase zagrał w Polsce, który także był wyprzedany.

Barbara Skrodzka: Twoja trasa zaczęła się tydzień temu w Londynie, potem pojechałeś do Paryża, Amsterdamu, teraz jesteś w Warszawie. Jak przebiegała trasa do tej pory?

Adam McIlwee: Cóż, cała trasa była świetna! Londyn wyprzedał się, Amsterdam wyprzedał się, Paryż był świetny. W Niemczech grałem na Maifeld Derby Festival, co było świetną zabawą, Warszawa dzisiaj też jest wyprzedana. Warszawa jest moim ulubionym miastem. Moja babcia pochodzi z Polski, więc cieszę się, że tu jestem. Europa jest ogólnie świetna, a wszyscy są tak przyjaźni i profesjonalni, że miło jest tu być.

Czy to twój pierwszy raz w Polsce, a może już tu byłeś?

Nie, pierwszy raz. Zawsze chciałem przyjechać do Polski, ale zawsze też chciałem przyjechać do Warszawy, którą kocham. Chciałbym zostać tu dłużej.

Czy wiesz, z którego miasta lub regionu pochodzi twoja babcia?

Nie wiem

Kiedy wspomniałeś, że chcesz zostać dłużej, przypomniało mi to, że są muzycy Konoba i RO, którzy są z Belgii,  zaczęli 10 Project, czyli 10 krajów, 10 miesięcy, 10 piosenek, 1 album i są teraz w Polsce, i nagrywają, filmują, zwiedzają. Czy kiedykolwiek myślałeś o czymś takim, a może wolisz pracować w swoim domowym studio?

Teraz chcę to zrobić, teraz, gdy usłyszałem ten pomysł, chcę to zrobić. Normalnie lubię nagrywać w domu w moim pokoju. Nagrywam w moim domu lub w domu mojej babci tylko dlatego, że lubię mieć czas na nagrywanie muzyki i ciężko mi jest po prostu rozpocząć nagrywanie. Muszę chwilę posiedzieć i pomyśleć o tym. Chciałbym móc nagrywać będąc w trasie, a konkretnie tutaj.

Niektórzy muzycy mówią, że nie mogą pracować, gdy są w trasie, ponieważ nie mają wystarczająco dużo czasu na to.

Nie byłbym w stanie nagrywać. Nie mam czasu nagrywać, tylko dlatego, że jest to krótka trasa i to mój pierwszy raz tutaj, więc podróże są trochę trudne i cały czas jestem zmęczony. Dzisiaj po raz pierwszy czuję się wypoczęty. Gdybym był tu dłużej, tak, ale nie byłem w mieście dłużej niż jeden dzień. Byłem w Paryżu przez dwa dni, w Warszawie  dwa dni, ale nawet nie całe dni, ale chciałbym to zrobić, gdybym miał więcej czasu lub po prostu przyjechał do jakiegoś miasta założył studio, a potem pracował tam. Tak, chciałbym to zrobić.

Dlaczego ta trasa jest tak krótka? Dlaczego tylko jeden tydzień?

To jest dobre pytanie. Myślę, że dlatego, że jest to mój pierwszy raz i chciałem się dobrze czuć, ponieważ jestem już zmęczony, ale to będzie najkrótsza trasa, jaką zrobię. Wrócę na dłużej następnym razem, prawdopodobnie przed końcem roku. Chodziło o to, żebym czuł się komfortowo z pomysłem przyjazdu tutaj. Nie jeżdżę zbyt często. Kiedyś pracowałem, ale pracowałem w pełnym wymiarze godzin do stycznia, więc jest to pierwszy rok, w którym mogę dużo podróżować i chcę zobaczyć, czy mi się to podoba i co może znieść moje ciało. Mam nadzieję, że w przyszłości moja trasa będzie trwała dłużej.

W jednym z wywiadów powiedziałeś, że pracujesz nad albumem i może pojawi się on na początku 2019 roku.

Sposób, w jaki to działa, polega na tym, że najpierw nagrywam i piszę wszystkie utwory, nagrywam gitarę i niektóre z klawiszy, pady i teksty, a następnie wysyłam to do producenta Døvesa, który jest w GothBoiClique. Zajęło nam trochę czasu, aby dowiedzieć się, jak to działa i jak brzmi album, a kiedy wrócę do domu z tej trasy, pójdę do studia i właściwie nagram wszystkie wokale, więc brzmi to dobrze. Nie jest to tylko coś, co nagrywam, a następnie od razu wypuszczę online. Będzie winyl. Nie mogę powiedzieć jeszcze nic więcej, ale zajmuje to trochę czasu dla całej produkcji. Nie mogę powiedzieć więcej, ponieważ niektóre rzeczy nie zostały jeszcze ogłoszone. Skończę nagrywać w lipcu, a następnie przejdę do produkcji, nagrań i innych rzeczy. Nakręcę kilka filmów, a tymczasem nagrywam trochę innych rzeczy na krótsze płyty, żeby wydać je pomiędzy, zanim wydam właściwy album. Uwielbiam nagrywać. Pracowałem w pełnym wymiarze godzin, więc nie miałem zbyt dużo czasu na nagrywanie. Teraz wkładam całą swoją energię w ten album i kiedy już skończyłem nagrywać, mogę wrócić i pracować nad materiałem, który chciałem nagrać wcześniej.

Co robiłeś, gdy pracowałeś w pełnym wymiarze godzin?

Pracowałem w mediach społecznościowych i marketingu w college’u, zarządzałem ich postami na Facebooku, ich na Twitterze, pisałem też blogi. Robiłem to przez długi czas, 8 lat. Nie byłem na tyle popularny, aby móc to rzucić i nie wiem, czy jestem teraz wystarczająco popularny, ale to działa.

W którym kraju jest najwięcej słuchaczy  Wicca Phase?

Najpierw są Stany Zjednoczone, druga jest Kanada i trzecia Polska. Tak, to Polska jest trzecia, nie wiem dlaczego. Rosja jest także popularna i Wielka Brytania. Czołowa 5 to Stany Zjednoczone, Kanada Polska, Anglia, Rosja.

Myślę, że ten rodzaj muzyki jest dość popularny, jest kilku artystów w Polsce, którzy nie są w głównym nurcie i radzą sobie naprawdę dobrze, więc może to jest powód.

Może, właściwie nie mam pojęcia. Ten rodzaj muzyki jest tak popularny w Europie, Europie Wschodniej i nie wiem dlaczego, ale cieszę się, że tak jest, dlatego, że są to wszystkie miejsca, które chciałem odwiedzić, ale nie będę narzekać i nie będę kwestionował tego. Jestem po prostu wdzięczny, że to się stało i pozwolę na to.

A co z Azją i Japonią?

Chiny trochę, ale też nie promowałem mojej muzyki w Azji. Chcę odwiedzić Japonię i pojechać pewnego dnia też do Korei.

Niektóre badania mówią, że ludzie w wieku 30 lat przestają słuchać i odkrywać nową muzykę. Widzimy to na koncertach, publiczność stanowią głównie młodzi ludzie.

Moi fani są w większości młodsi, ale im więcej gram, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że na koncerty przychodzą ludzie po czterdziestce, którzy lubią moją muzykę. Nie wiem dlaczego, ale tak jest. Nie staram się tworzyć muzyki dla młodych ludzi, tylko dla tych którym się podoba. Mam prawie 30 lat, nie sądzę, żebym przestał słuchać nowej muzyki. Jestem muzykiem, więc moim zadaniem jest słuchać nowej muzyki. Nie wiem, może nie mają czasu. Myślę, że to naturalne, że ludzie lubią to, co lubią. Może kiedy osiągną pewien wiek, nie mają czasu na odkrywanie nowej muzyki.

Był jakiś nowy zespół, który niedawno odkryłeś?

Muszę pomyśleć… Lubię starszą muzykę. Lubię Boba Dylana, The Beech Boys. To jest łatwe! Smrtdeath, Lil Aaron, jest też taki artysta Macho Randy, wszyscy oni pochodzą ze Stanów. Macho Randy jest bardzo dobry i niezbyt popularny. Ma tylko kilkaset obserwujących na Soundcloud, ale jest dobry. Są to nowi artyści, którzy nie są super popularni lub  niewiarygodnie popularni, nie wszyscy ich znają. Kocham ich. Moi ulubieni muzycy, którzy są nieco więksi, to Pictureplane. Słuchałem ich przez jakiś czas. Staram się nie słuchać mnóstwa nowej muzyki, kiedy tworzę swoją, ponieważ nie chcę zbytnio się inspirować i nie chcę przypadkowo ukraść czegoś bez wiedzy. Wtedy myślę, że wymyśliłem coś naprawdę dobrego, a potem uświadomiłem sobie, że to należy do kogoś innego. Oczywiście słucham dużo muzyki GothBoiClique, ponieważ każdy z członków wydaje dużo muzyki, a jest dużo członków. Døves produkuje mój nowy album, ale jest teraz moim ulubionym muzykiem i nie wydaje dużo muzyki, ale wysyła mi wiele nowych piosenek i nie mogę się doczekać, aż wszyscy je usłyszą. On będzie popularny.

Co myślisz o festiwalach typu showcase, ponieważ można tam także znaleźć wiele zespołów.

Tak oczywiście! Tym bardziej w Europie. Amerykańskie festiwale są inne. Głównie ci sami ludzie, którzy są już znani, albo zespoły, które kiedyś były duże, a potem ponownie powracają zjednoczone na festiwalu. W Europie czuję, że artyści są zapraszani względu na to, że są dobrzy, a  niekoniecznie dlatego, że są popularni. Dlatego bardziej lubię europejskie festiwale. Zagrałem jeden, zawsze o tym mówię – Creepy Teepee, zeszłego roku w Czechach. Poznałem wielu artystów, których kocham, a teraz niektórzy z nich są bardzo popularni, jak Princess Nokia, Blade i Ecco2k. Lubiłem ich już wcześniej. Myślę, że szczególnie europejskie festiwale to świetny sposób, aby dowiedzieć się o nowych zespołach, które są bardzo utalentowane i być może nikt o nich jeszcze nie słyszał.

Czy zamierzasz przyjechać do Polski po wydaniu albumu?

Zdecydowanie i miejmy nadzieję odwiedzę nie tylko Warszawę. Chciałbym zobaczyć też inne miasta i Europę. Nie mam nic przeciwko Stanom Zjednoczonym, ponieważ oczywiście jestem stamtąd i kocham to, ale artysta w Europie jest dobrze traktowany. Promotorzy są bardzo mili, agenci bookingowi też są mili, a fani są naprawdę szczęśliwi, widząc cię i są pełni szacunku. Nie chcę wpaść w kłopoty mówiąc, że amerykańscy fani nie mają szacunku, ponieważ tak nie jest, ale szczególnie w Europie i za granicą czuje się tę różnicę, więc chciałbym spędzić tu  więcej czasu. Nie mówię tego tylko dlatego, że jestem tutaj rozmawiając z tobą. Być może wrócę przed końcem roku, ponieważ była to krótka trasa, w której miałem zobaczyć, czy mi się to podoba. Myślę, że w tym roku będę grał festiwal w Paryżu. Nie zostało to jeszcze ogłoszone, więc nie mogę powiedzieć nazwy, ale ludzie prawdopodobnie mogą to ustalić, jeśli zechcą. Myślę, że tam gram, więc będzie więcej koncertów w październiku i listopadzie, więc mam nadzieję, że wrócę do Polski, ale jeśli nie, to prawdopodobnie wiosną lub latem 2019 roku.

Barbara Skrodzka

Chmury, 17.06.2018,