OFF Festival Katowice 2018: Nowi artyści!

Kult wykonuje album Spokojnie, kultowe legendy Unsane nie biorą więźniów, a nasze horyzonty  poszerzamy z Good Night Chicken, MIN t i tęskno. Improwizacja, psychodela i hałas są zawsze mile widziane na OFF Festivalu.

Kult wykonuje Spokojnie
Kult nigdy nie występował na OFF Festivalu, ani też frontman zespołu Kazik nie grał tutaj z żadnym z jego licznych projektów pobocznych, a to wystarczający powód, by go zaprosić. Ale od czego zacząć? Dla nas odpowiedź jest jednoznaczna: Spokojnie, trzeci album zespołu, przez wielu uważany jest za „magnum opus” Kultu. Dzięki muzyce, która jest dojrzała, oryginalna i wzruszająca, płyta zawiera post-punkowy dźwięk i utwory, które są jednocześnie światowe i lokalne, oraz z mądrymi i ponadczasowymi tekstami piosenek. „Arahja”, niedawno zagrane przez zespół HEY, jest jedyną w historii polskiej muzyki popularnej najlepszą metaforą konfliktu, który rozdziera nasz kraj, nasze miasta i nas samych. „Do Ani” to jedna z najpiękniejszych polskich piosenek o miłości. „Patrz” zajmuje się przecięciem państwa i religii, kwestią, która pozostaje jak najbardziej paląca. W ciągu trzydziestu lat od wydania Spokojnie żadna nuta nie straciła na aktualności. Po raz pierwszy w historii zespołu Kult wykona album na żywo w całości.

MIN t
Martyna Kubicz jest klasycznie wyszkoloną artystką i doświadczoną aktorką, ale nie odgrywa żadnej roli, gdy występuje na scenie jako MIN t, projekt, który jest współczesny zarówno pod względem formy, jak i treści. Debiutancki album Assemblage z jej debiutem w 2017 roku przyniósł jej nominację do nagrody GaMa i miejsce finalisty w plebiscycie czytelników Gazety Wyborczej. Nie powinno to dziwić nikomu, kto zna się na wybuchowej mieszance r’n’b i ciemnej, gęstej elektroniki. Ma wszystko, od tanecznych rytmów po śmiałe i progresywne aranżacje – wszystko to sprawia, że jest jedną z najbardziej obiecujących artystek na dzisiejszej polskiej scenie muzycznej.

No Age
„Brzmi to jak trzymanie piły elektrycznej na słońcu” to jak jeden z recenzentów Pitchfork przywitał wydanie czwartego albumu amerykańskiego zespołu No Age, zatytułowanego Snares Like a Haircut, na początku tego roku. Na tym albumie Dean Spunt i Randy Randall swobodnie poruszają się po trójkącie noise rocka, shoegaze i hardcore. No Age bierze najlepszy gitarowy rock z lat 90. i wzbogaca go o nowoczesny styl i dowcipne, aktualne teksty.

Sierść
Sierść wydał album koncertowy zatytułowany Spoko że wszyscy umrzemy (wszyscy umrzemy, ale to fajne). Miejmy nadzieję, że śmierć nie nastąpi przed sierpniem, ponieważ jest to jeden zespół, który musisz zobaczyć na żywo. Nihilistyczny tytuł dobrze pasuje do brzmienia trio, w którym skandynawski black metal spotyka się z garażem noise rocka. W trio wystąpi Jakub Lemiszewski, artysta o muzycznych korzeniach w nieistniejącym już klubie Eufemia w Warszawie, członek takich zespołów jak Shoegaze Social Cream, a także taniec producent muzyczny. Ale z Sierści taniec ten nie pozostawia miejsca dla świętego ducha.

Tegoroczna edycja festiwalu OFF Festival obejmuje następujących artystów, wcześniej ogłoszonych: M.I.A., Charlotte Gainsbourg, Grizzly Bear, Jon  Hopkins Live, Ariel Pink, Aurora, John Maus, Turbonegro, The Brian Jonestown Massacre, Kult performing Spokojnie, David August, Clap Your Hands Say Yeah performing Some Loud Thunder, Skalpel Big Band, Marlon Williams, Zola Jesus, …And You Will Know Us by the Trail of Dead performing Source Tags & Codes, Big Freedia, Egyptian Lover, Le Mystère Des Voix Bulgares (The Mystery of the Bulgarian Voices), Oxbow, Bishop Nehru, King Ayisoba, Housewives, Or:la, Jacques Greene, Harry Merry, Gary War, coL, The Mystery Lights, DJ Paypal & DJ Taye, Wednesday Campanella, Unsane, Sensations’ Fix, Hańba!, Furia, The Como Mamas, Coals, Moses Sumney, Yasuaki Shimizu, Yellow Days, Legendarny Afrojax, Adam Strug, ARRM, Wojciech Bąkowski, Nanook Of The North, Bass Astral x Igo, Sorja Morja, Sonbird, Good Night Chicken, Min t, tęskno and Pokusa.

2018 OFF Festival Katowice odbędzie się 3-5 sierpnia w Katowicach. Trzydniowe karnety są już dostępne w OFF Sklepie za 330 PLN. Cena ta obowiązuje do 10 czerwca lub do wyczerpania trzeciej partii biletów! Bilety na campingu dostępne są również za 70 PLN.