OFF Festival Katowice 2018: Widzimy przyszłość i słyszymy głosy

Chór bułgarskich legend wokalnych, charyzmatyczna Zola Jesus i Skalpel wspólnie z dużym zespołem: to tylko niektórzy artyści, których chętnie dodamy do składu naszej muzycznej uroczystości. Wojciech Bąkowski, Sensations Fix, Harry Merry, Gary War i coL. Zobacz ich występy na OFF Festiwalu.

Zola Jesus
„Ten album jest głęboko osobistą migawką utraty, pojednania i współczucia dla łańcuchów, które utrzymują nas wszystkich w zgodzie z bezlitosnymi prawami zdziczałej natury”, ujawnił Zola Jesus w zeszłym roku, ogłaszając wydanie Okovi, piątej płyty artysty. Odwołanie się do słowa oznaczającego „kajdany” w wielu słowiańskich językach, tytuł jest ukłonem w stronę dziedzictwa amerykańskiej piosenkarki i autora piosenek. Nagrała utwory w maleńkiej chacie w lesie, zmagając się z depresją i osobistymi demonami, i pojawiła się z albumem, który jest równie intymny jak uniwersalny. Mroczny i hipnotyczny, Okovi oczarowuje cię od pierwszego słuchania. Gotycki pop, dark wave, pop art, muzyka Zoli Jesus jest trudna do opisania słowami.

David August

David August, producent z Hamburga, należy do najbardziej oryginalnych i wszechstronnych postaci na nowej scenie muzyki elektronicznej w Niemczech. Lepiej znany ze swojego pseudonimu, David Nattkemper zdobył uznanie dzięki swoim deep house’owym singlom, ekscytującym live actom i debiutanckiemu albumowi „Times”, który doprowadził do porównania Jamesa Blake’a i Nicolasa Jaara. Po krótkiej przerwie David August powrócił na scenę jako szef wytwórni 99CHANTS, wydając nową płytę pod tytułem DCXXXIX A.C., która przyciąga słuchaczy głębokimi, wielowarstwowymi dźwiękami otoczenia.

Charlotte Gainsbourg
Jej kariera muzyczna rozpoczęła się wraz z hukiem, gdy w wieku 13 lat wystąpiła z kontrowersyjnym duetem „Lemon Incest” z własnym ojcem, mistrzem Serge’em Gainsbournem. I nie mogła liczyć na bardziej udaną karierę aktorską: w jej filmografii znajdują się zdjęcia wyreżyserowane przez Michela Gontry’ego, Alejandro Gonzáleza, Iñárritu i Larsa von Triera, których Antychryst dostał nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes. Oczywiście, bardziej interesuje nas ona jako piosenkarka. Z jej debiutanckiego albumu, wyprodukowanego przez jej tatę, poprzez jej wspólne wysiłki z producentem Radiohead, Nigelem Godrichem i Beckiem, do jej najnowszej płyty „Rest”, wyprodukowanej przez SebastiAna, Charlotte Gainsbourg niezmiennie zaskakuje publiczność swoją oryginalnością i charyzmą.

The Mystery Lights
Uważnych obserwatorów amerykańskiej niezależnej sceny muzycznej może zaskoczyć fakt, że w 2016 roku znakomita wytwórnia Daptone (ta, która przyniosła nam Charlesa Bradleya) założyła pod-wytwórnię Wick Records, która wydała debiutancki album The Mystery Lights. Dla uważnych słuchaczy jasne jest, że The Mystery Lights to rodzaj płyty, dla której zaczyna się cała wytwórnia. To czysta energia wyrażona przez oldschoolowy rock’n’roll i przyprawiona szczyptą folku, bluesa i psychodelicznego rocka.

Gary War
Greg Dalton jest przyjacielem i absolwentem sceny eksperymentalnej oraz byłym członkiem Ariel Pink’s Haunted Graffiti. Jabłko spada nie tak daleko od jabłoni, jak się wydaje, ponieważ muzyka Gary’ego Wara jest mieszanką psychodelicznego rocka, shoegaze i synth-popu, wszystko w mglistej nostalgii. Właśnie wrócił z pięcioletniej przerwy z albumem Gaz Forth, płyty, która jest częściowo wspomnieniem o złotych dniach radia, a częściowo podróżą w kosmos.

Harry Merry
Artysta twierdzi, że czerpie inspiracje z rock’n’roll’u i bluesa, a także z muzyki schlager i francuskich chansonów, słoweńskiego popu i serbskiego turbo folku. Zasługuje także na powieści Karola Dickensa i muzykę Mozarta, Beethovena, Wagnera, Mahlera i Sibeliusa. Harry Merry, najlepiej strzeżona tajemnica holenderskiego podziemia, należy do najbardziej oryginalnych i ekscentrycznych artystów, którzy kiedykolwiek wystąpili na OFF Festival.

Więcej informacji na: www.off-festival.pl